Geleneksel Çİn Yemek İŞçİlİĞİnİn Kutsal KİtapliĞi (Paperback)

Geleneksel Çİn Yemek İŞçİlİĞİnİn Kutsal KİtapliĞi By Ece AydoĞdu Cover Image

Geleneksel Çİn Yemek İŞçİlİĞİnİn Kutsal KİtapliĞi (Paperback)

$50.99


This title is likely unavailable. Email or call for price and availability.

in, d nyanın en se kin vatandaşlarına sahip bir lke ve d nyanın en y ksek ve en yenilik i mutfağına sahip bir millettir. in'de eşitli b lge ve etnik gruplara ait yemeklerin genel adı in mutfağıdır. M kemmel altyapısı, zengin b l mleri ve kurumlarının yanı sıra etkileyici temaları sayesinde uzun bir ge mişe sahiptir. Binlerce yıllık in mutfağının ge mişinin kristalleşmesidir. in mutfak geleneği olarak da bilinen in k lt r n n nemli bir y n in mutfağıdır. in mutfağı, l uluslararası mutfaklardan biridir ve Doğu Asya b lgesi zerinde geniş kapsamlı bir etkiye sahiptir. Malzemeler eşitli alanlardan ve k lt rel yemeklerden gelir.


in yemeği, farklı lkelerdeki diğer t m yiyeceklerden ok farklıdır. Malzemeler ve lezzet in'de b lgeye g re değişebilir, ancak hazırlama y ntemi hemen hemen aynıdır. in yemekleri antik ağlardan beri egemendir ve eşsiz lezzeti ve sağlıklı malzemeleriyle nl d r. V cudunuzun ihtiya duyduğu besinleri sağladığı ve daha az yağlı i erik kullandığı i in in yemeği yemenin bir ok faydası vardır. Pirin , her yemeğin ve her ğ n n yanında servis edilen in'in nde gelen yemeğidir. Et yiyemeyen Budistler vejeteryan yemekleri yiyebilirler.


in mutfağı sadece lezzetli değil, aynı zamanda sağlıklı ve besleyicidir. in mutfağında kullanılan baharatlar, v cudunuzun g n boyunca alışması i in ihtiya duyduğu besinlerle doludur. Bunlar zengin bir karbonhidrat, nişasta, protein ve lif kaynağıdır. Bu in Yemek Kitabı, in mutfağını ve erken tarihini a ıklıyor. İlk b l m in yemeklerini ve onun Zhou hanedanlığından Ming hanedanlığına kadar ortaya ıkışını ve zaman zaman evrimini ele alacaktır.


İkinci b l m, g ne lezzetli ve hızlı tariflerle başlayacak kahvaltı ve atıştırmalık tarifleri hakkında. nc b l m, alışırken harcadığınız enerjiyi geri kazanmak i in ğle yemeği, orba ve salata tarifleri hakkındadır. D rd nc b l m, birka tatlı yemek ve sos ile bir aile yemeği i in lezzetli yemekler hazırlamak i in ğle yemeği ve tatlı tarifleri i erir.


Son b l mde, vejetaryen tarifleri de dahil olmak zere d nyaca nl in yemeklerini ğreneceksiniz. Bu tarifleri spesiyallerinizde yapabilirsiniz.

etkinlikler veya aile toplantıları. Son olarak, in mutfağını se me fikrinizi desteklemenize yardımcı olacak, sizin ve aileniz i in in mutfağını se me konusunda kısa bir sonu . Bu kitabı okumaya başlayın ve The Chinese Cookbook ile yemek pişirme bilginizi ve pişirme becerilerinizi geliştiri

Product Details ISBN: 9781837626946
ISBN-10: 1837626944
Publisher: Ece AydoĞdu
Publication Date: September 12th, 2022
Pages: 308
Language: Turkish